Chovejme se k dětem tak, jak bychom chtěli, aby se ony chovaly k nám, až my budeme potřebovat pleny

Vyplňte dotazník týkající se výživného a pomozte všem zjistit jak jsou na tom ostatní. Dotazník zde, výsledky zde.

prutahy v justici

Dobrý den,

mohu se zeptat, jak dlouho trvají soudní spory o děti nebo výživné?

Odpověď

Vážený tazateli,

asi vás nepotěším. Podle principů právního sátu je stát povinen zabezpečit co nejkratší soudní řízení, aby se občané a firmy dostali co nejdříve ke svým právům. Dvojnásob to platí v případě dětí, jejichž práva se sice Česká republika mezinárodně zavázala chránit, ale ignoruje svůj závazek.

Co nám říkají statistiky ministerstva spravedlnosti o délce soudního řízení. V roce 2016 byl průměr délky soudního řízení 1107 dní, tj. více, jak 3 roky. Jedná se ale o celorepublikový průměr. Jednoznačné soudní případy, které nejsou sporné bývají vyřízeny velice rychle a tento průměr statisticky snižují. U řízeních, kde jsou spory, musíte počítat spíše s délkou 5 a více let.

Dalším zásadním faktorem je, u kterého soudu řízení probíhá. U takového Krajského soudu v Ústí nad Labem musíte připočítat ještě několik dalších let navíc k celorepublikovému průměru. Naopak např. u Krajského soudu v Českých Budějovicích „jásají“, že si počkáte průměrně „jen“ 580 dní.

Udělali jsme pro naše návštěvníky dotazník na výživné, kde mj. se ptáme i na délku soudního řízení. Na výsledky se můžete podívat zde.

Co je příčina dlouho trvajících soudních sporů?

Na vině je jednoznačně stát. Soudní systém je nastaven tak špatně, že fakticky kolabuje. Není to nedostatkem soudců, jak tvrdí předsedové soudů. To je jen snaha svalili vinu na někoho jiného. Prvotní příčinou je špatná práce některých soudců. Nikdo netvrdí, že co soudce, to špatný soudce. Existuje mnoho soudců, kteří pracují velice kvalitně i rychle. Na straně druhé je ale i veliká spousta soudců, kteří svou práci vůbec nezvládají a systém táhnou k zemi. Takoví lidé jsou i ve firmách. Firma ale zkrachuje, pokud se s takovými „brzdami“ nevypořádá alespoň tak dobře, jako konkurence. Soudnictví sice také kolabuje a neplní svou roli, ale nikdo mu nekonkuruje. Většina politiků nemá zájem se angažovat v nápravě justice. Politici sice mluví o politickém stíhání i zkorumpovaných soudcích, ale narovnat spravedlnost by byla pohroma pro většinu vysokých politiků. Současný katastrofální stav drtivé většině politiků vyhovuje. Poškozená je společnost. Společnost se musí bránit, politici to za nás neudělají.

S tématem souvisí články „Průtahy v řízení u soudů“ a „Nekompetentnost soudců v opatrovnickém řízení“.

Jeden ze zdrojů: https://www.novinky.cz/krimi/474848-obcanske-spory-se-u-soudu-tahnou-i-pres-sest-let.html

Používáme cookies

Soubory cookie používáme k analýze údajů o našich návštěvnících, ke zlepšení našich webových stránek, zobrazení personalizovaného obsahu a k tomu, abychom od vás měli zpětnou vazbu.