Chovejme se k dětem tak, jak bychom chtěli, aby se ony chovaly k nám, až my budeme potřebovat pleny

Vyplňte dotazník týkající se výživného a pomozte všem zjistit jak jsou na tom ostatní. Dotazník zde, výsledky zde.

Dobrý den, je matka povinna sdělit na co jde výživné?

Odpověď

NE není povinná sdělovat nic. Výživné je sice právně běžně používaný termín, ale fakticky špatný jak právně, tak i z hlediska češtiny. Výživné se ze zákona netýká jen dětí. Ale v případě nezletilých dětí se fakticky nejedná pouze o výživu dítěte, jak by se mohlo na první pohled zdát z nepřesného názvu. Fakticky se pod termín výživné u nezletilých dětí může skrývat i zvyšování životní úrovně rodiče, o kterého dítě, v rámci řízení u soudu, nepřišlo. V drtivě většině případů je dítě svěřeno do výlučného vlastnictví matky. Tzv. výživným soudce ukládá většinou otci, aby nezletilé dítě nejen vyživoval (náklady na jídlo, oblečení, zájmové aktivity…), ale současně zvyšoval i životní úroveň matky, pokud je otec finančně lépe situován než matka. Bohatý otec může na tzv. výživném platit měsíčně i desítky a výjimečně i stovky tisíc korun. Asi nikdo nepředpokládá, že dítě spotřebuje např. 10 nebo více tisíc měsíčně na jídlo, oblečení a běžné kroužky. Není pochyb, že takové výživné je sice psáno na dítě, ale samozřejmě směřuje matce, případně její nové rodině i na lepší bydlení, rodinnou dovolenou atd. Více o sporném termínu výživného zde.

V rámci objektivitu nutno uvést i opačné případy. Řada matek (případně otců samoživitelů) pobírá zcela nedostatečné či vůbec žádné výživné. Stát na jednu stranu podporuje zloděje, ale současně není schopen zajistit výkon práv občanů. Neplatiče výživného může stát sice zavřít, byť v rozporu s ústavou, ale z vězení se výživného děti stejně nedočkají, pouze daňoví poplatníci zaplatí více za dalšího vězně.

Používáme cookies

Soubory cookie používáme k analýze údajů o našich návštěvnících, ke zlepšení našich webových stránek, zobrazení personalizovaného obsahu a k tomu, abychom od vás měli zpětnou vazbu.