Chovejme se k dětem tak, jak bychom chtěli, aby se ony chovaly k nám, až my budeme potřebovat pleny

Vyplňte dotazník týkající se výživného a pomozte všem zjistit jak jsou na tom ostatní. Dotazník zde, výsledky zde.

'Při sporu o dítě nadržovala matce, neřídila jednání.' Nadřízený podal na soudkyni dvě kárné žaloby

Rovnou dvěma kárným žalobám kvůli chování v soudní síni při opatrovnickém sporu čelí soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 7 Helena Gregorová. Podle předsedy soudu Romana Podlešáka, při opatrovnickém sporu nejdříve nadržovala matce a nedokázala ukočírovat průběh jednání. Když na ní kvůli tomu podal žalobu, soudkyně to na dalším jednání o opatrovnictví řešila: vyzvala, aby obě strany urychlily jednání. Tím si vysloužila druhou kárnou žalobu.

„Ano, podal jsem kárnou žalobu na paní doktorku Gregorovou. U Nejvyššího správního soudu jsou dvě, které souvisejí s jednou kauzou,“ potvrdil bez bližších okolností předseda soudu Roman Podlešák serveru iROZHLAS.cz. 

Na podivný průběh opatrovnického jednání ho upozornil sám otec. Redakce jeho celé jméno zná, ale vzhledem k citlivosti případu ho nebude zveřejňovat. Šéfovi soudu napsal, že Gregorová podle něj nedokázala vyváženě řídit jednání týkající se sporu o dítě a dávala matčině straně neúměrně větší prostor než jemu.

Předseda soudu si proto vytáhl jeden ze záznamů jednání a po jeho poslechu dal otci zapravdu: soudkyně podle něj svým přístupem zvýhodnila matku. Případ je o to závažnější, že Gregorová se na tuto agendu specializuje.

'O agresivitě otce není pochyb'

„Již její subjektivní názor vyjádřený při výslechu soudního znalce o jednom z účastníků slovy: 'o agresivitě otce není pochyb', aniž by vysvětlila, z čeho tento názor vyvozuje, ospravedlňuje pochybnosti, zda k věci přistupovala nestranně,“uvádí Podlešák v přípise, s jehož obsahem se server iROZHLAS.cz seznámil.

S otcem souhlasil i v tom, že jednání v soudní síni prakticky neřídila a dávala neúměrný prostor matčině straně. Na Gregorovou kvůli tomu její šéf podal první kárnou žalobu. 

Soudkyně poté při dalším soudním jednání vyzvala obě strany, aby kvůli kárné žalobě zrychlily: například kladly otázky tak, aby jednání neprotahovaly. Zároveň oznámila, že řízení musí i přes podání kárné žaloby dokončit. „Jsem příslušnou soudkyní a důvody mé podjatosti nebyly shledány,“ uvedla Gregorová. 

'Prezentovala svoji neschopnost'

A tím se podle Podlešáka dopustila dalšího neakceptovatelného chování. „Soudkyně žádostí sama prezentovala svou dosavadní neschopnost vést řízení v souladu s procesními předpisy. Je nutné zdůraznit, že soudce nemůže jakkoliv spojovat nutnost skončení věci v souvislosti s kárnou žalobou. Takové vyjádření působí tak, že teprve podaná kárná žaloba ho přiměla věc spravedlivě rozhodnout,“ konstatuje Podlešák.

Jeho podřízená si tak od něj vysloužila druhou kárnou žalobu, protože v očích předsedy soudu jednoznačně zpochybnila svoji nestrannost. „Tuto pochybnost nadále evokuje její nevhodné vyjádření, že věc musí rozhodnout, protože není podjatá, což v daném kontextu může působit tak, že kvůli okolnostem musí věc rozhodnout, byť se sama podjatá cítí,“ vysvětluje Podlešák.

Obě jeho žaloby již dorazily k Nejvyššímu správnímu soudu. „První napadla 18. července 2017, navrhovatelem je předseda Obvodního soudu pro Prahu 7. Druhá napadla 15. září 2017, navrhovatel je shodný. Zatím probíhají procesní úkony, studium návrhu, datum veřejného jednání nebylo stanoveno,“ upřesnila jeho mluvčí Sylva Dostálová.

Soud podle ní obě kárné žaloby projedná společně. "V případě uznání viny uloženo jedno kárné opatření. Na osobu kárně obviněného je pak pohlíženo tak, že jde o jedno potrestání," upřesnila mluvčí.

'Počkám si až na výsledek'

Sama soudkyně Gregorová nechtěla svůj případ komentovat. „Počkám si až na výsledek kárného řízení. Já se budu hájit až před kárným senátem. Samozřejmě se považuji za nevinnou a to je tak všechno, co k tomu mohu říct,“ řekla serveru iROZHLAS.cz na chodbě Obvodního soudu pro Prahu 7.

Vyjadřovat se nechtěl ani otec, na jehož popud předseda soudu kárnou žalobu podal. „Nezlobte se, nepřeji si věc jakkoliv medializovat,“ odmítl otázky.

Zákon umožňuje soudce v případě provinění trestat důtkou, snížením platu, ale i odvoláním z funkce.

Zdroj: https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/pri-sporu-o-dite-nadrzovala-matce-neridila-jednani-nadrizeny-podal-na-soudkyni_1712080600_ogo 

 

Používáme cookies

Soubory cookie používáme k analýze údajů o našich návštěvnících, ke zlepšení našich webových stránek, zobrazení personalizovaného obsahu a k tomu, abychom od vás měli zpětnou vazbu.