Chovejme se k dětem tak, jak bychom chtěli, aby se ony chovaly k nám, až my budeme potřebovat pleny

Vyplňte dotazník týkající se výživného a pomozte všem zjistit jak jsou na tom ostatní. Dotazník zde, výsledky zde.

Ústavní soud se zastal otce, který chtěl trávit se synem Štědrý večer

Až k Ústavnímu soudu se opět dostala zcela absurdní kauza hodná jen banánových republik, kdy obecné soudy sice tvrdili, že široký styk otce s nezletilým prospěje vývoji dítěte, ale současně dítěti tento styk protizákonně omezili. Je sice hezké, že Ústavní soud se zastal otce, ale jen si dovolíme připomenout, že všichni soudci i sociální pracovníci měli za povinnost hájit práva dítěte na kontakt s oběma rodiči. Tak jako tisíce dalších kauz i tato kauza opět ukazuje, že všichni soudci obecných soudů soustavně porušovali práva dítěte, která se ale zavázali hájit. Ústavní soud se sice zastal jednoho otce (dítěte nikoli, to nemá v Česku práva), ale bohužel nenastala žádná systémová náprava, která by zamezila opakování takového porušování práv i ostatních dětí. To ÚS neřeší, to už je na nás občanech.

Článek převzatý z www.novinky.cz:

Ústavní soud (ÚS) ve čtvrtek vyhověl stížnosti muže, který napadl rozhodnutí soudů, jež mu svým rozhodnutím znemožnily podílet se adekvátně na výchově syna, který byl svěřen do péče matky. Muž připomněl, že zatímco původně mohl syna vídat 12 dnů v měsíci, soudy styk upravily na pouhé čtyři dny.

Ústavní soud obecným soudům vytkl, že se „důsledněji nevypořádaly se skutečností, že mezi rodiči nezletilého existovala dohoda o péči a styku s otcem, která byla také fakticky realizována”. Naopak tuto dohodu svým verdiktem narušily.

ÚS poukázal na to, že pokud se soudy zaklínaly zájmem dítěte a tvrdily, že „široký styk stěžovatele s nezletilým prospěje vývoji dítěte”, a následně rozhodly, tímto způsobem, „je jejich závěr rozporný a excesivní”.

Velkou pozornost pak ÚS věnoval období Vánoc, kdy původní dohoda rodičů počítala s tím, že jeden rok stráví hoch svátky u matky, další u otce.

„Například představa, že období od 26. 12 do 28. 12. pokrývá období Vánoc, je iluzorní. Má-li být styk nerezidentního rodiče upraven přiměřeně, je nutné, aby měl možnost být s dítětem i na Štědrý den – obdobně jako matka dítěte,” stojí v odůvodnění soudce zpravodaje Jaromíra Jirsy.

Jirsa zároveň připomněl, že soudy by měly svou pozornost zaměřovat i na další svátky a prázdniny

„Styk obou rodičů lze upravit tak, aby mohli o syna rovnoměrně pečovat v režimu „lichý a sudý rok“ o jarních i podzimních prázdninách, Velikonocích či dalších státem uznávaných svátcích,” dodal.

Zdroj: https://www.novinky.cz/domaci/456434-ustavni-soud-se-zastal-otce-ktery-chtel-travit-se-synem-stedry-vecer.html

 

Používáme cookies

Soubory cookie používáme k analýze údajů o našich návštěvnících, ke zlepšení našich webových stránek, zobrazení personalizovaného obsahu a k tomu, abychom od vás měli zpětnou vazbu.