Chovejme se k dětem tak, jak bychom chtěli, aby se ony chovaly k nám, až my budeme potřebovat pleny

Vyplňte dotazník týkající se výživného a pomozte všem zjistit jak jsou na tom ostatní. Dotazník zde, výsledky zde.

Na serveru www.novinky.cz vyšel zde článek týkající se diskriminace občanů při jednání u soudů. Ústavní soud kritizoval fakt, že obecné soudy nesledují spravedlnost, ale v rozporu s právem bazírují na formalitách. Případ postižené občanky vrací zpět k soudům, které její práva již nerespektovali. 

Netrestejte lidi za to, že neznají správné právnické argumenty, vzkázal soudcům ÚS

Justice nemá sankcionovat lidi za to, že neznají ty „správné právnické“ argumenty. Podle verdiktu senátu Ústavního soudu (ÚS) se soudkyní zpravodajkou Kateřinou Šimáčkou mají naopak soudy lidi poučit, co a jak je potřeba doplnit, zvláště když je zřejmé, že chtějí situaci nějak řešit, ale jen neumějí napsat právnické podání.

Ústavní soudci se neznalostí „správných právnických“ argumentů zabývali na případu invalidní důchodkyně, po které chtěla společnost Heineken zaplatit 150 tisíc korun, neboť žena figurovala jako ručitelka za jinou osobu.

Okresní soud v Novém Jičíně vydal rozsudek o zaplacení, přestože invalidní důchodkyně si proti platebnímu rozkazu podala včas odpor s tím, že žalovanou částku nemá a dluh neuznává, pobírá invalidní důchod, z něhož jsou jí již strhávány peníze exekutorem, a jí nezbývá na živobytí.

Nekvalifikované vyjádření nevadí

Žena pak ještě soudu poslala v zákonné lhůtě vyjádření, že by ráda k soudu osobně přišla a „řekla, jak to vlastně bylo“. Jenže soud jí nic takového neumožnil s poukazem, že se písemně nevyjádřila dostatečně kvalifikovaně. U odvolacího soudu sice žena dostala advokáta, ale nebylo jí to nic platné, protože rozsudek byl potvrzen. I Nejvyšší soudverdikt uznal s poukazem na to, že se nižší soudy při svém postupu nijak neodchýlily od ustálené praxe.

„Žalovaného nelze sankcionovat za to, že neví, co jsou ,správné právnické‘ argumenty, jimiž by mohl úspěšně brojit proti žalobě. Situaci nedostatečně kvalifikovaného vyjádření žalovaného, je-li zároveň zřejmá jeho snaha aktivně se účastnit, je naopak třeba řešit poučením o tom, že jeho dosavadní tvrzení jsou například neúplná a je nutné je doplnit, či o tom, co je pro posouzení dané věci relevantní,“ nenechala nit suchou na přístupu justice Šimáčková.

Případ se tak nyní vrací znovu na začátek.

Autor: pko
Zdroj: https://www.novinky.cz/domaci/411561-netrestejte-lidi-za-to-ze-neznaji-spravne-pravnicke-argumenty-vzkazal-soudcum-us.html

Používáme cookies

Soubory cookie používáme k analýze údajů o našich návštěvnících, ke zlepšení našich webových stránek, zobrazení personalizovaného obsahu a k tomu, abychom od vás měli zpětnou vazbu.