Dobrý den, mám dotaz ohledně výživného. V důsledku virové karantény jsem jako OSVČ přišel o veškeré své příjmy, protože nemohu pracovat a tím mi nebudou přicházet ani žádné peníze. Do toho budu muset platit spoustu účtů (hypotéku, energie, pojištění…). Co mám dělat?
Odpověď
Do situace, jakou popisujete se v těchto dobách (začátek roku 2020) dostane obrovské množství lidí. Zákon nepočítá se situací, že by se rodič, platící výživné, mohl dostat ze dne na den do tíživé finanční situace. Zákon sice dává možnost požádat místně příslušný soud o snížení výživného, ale projednávání i za „normální“ situace trvá v řád měsíců a nelze ho snížit zpětně. Navýšení výživného je možné zpětně, ale snížení zpětně možné není. Zákonodárce vychází z genderové nerovnosti, jelikož výživné platí v drtivě většině muži.
Pokud tedy přestanete platit výživné, tak patrně žádnou soudkyni nebude zajímat, že jste neměl z čeho platit. Taková byla dosavadní praxe. Neprodleně si podejte k místně příslušnému soudu žádost o snížení výživného. Bohužel však neočekávejte nějakou reakci od soudu dříve než za řadu měsíců. I dříve to trvalo velice dlouho a v dnešní době to bude trvat ještě o mnoho déle, protože soudy jsou v této situaci ještě více paralyzované než obvykle.
Zákon připouští i zkrácenou cestu rozhodnutí soudu, a sice tzv. předběžné opatření. Pokud podáte místně příslušnému soudu písemný návrh na vydání předběžného opatření o snížení výživného, pak soudkyně (ženy v justici převládají) musí rozhodnout nejpozději do 7 dnů. K tomu přičtěte dobu cesty poštou, tudíž byste se mohl dočkat odpovědi do 10-ti dnů. Zvýšení výživného pro matku nebývá předběžným opatřením takový problém. Mužům soudy v drtivé většině předběžným opatřením výživné nesnižují. Situace, jaká je nyní (karanténa a paralyzování chodu společnosti) v justici nepamatuji, takže vycházím jen z doby před karanténou. Je ale třeba uvědomit si, že v nejbližší době mohou být soudy zavaleny návrhy na předběžná opatření o snížení i zvýšení výživného. Lze předpokládat, že je boudou plošně zamítat.
Přesto bych vám podání návrhu na vydání předběžného opatření doporučoval v situaci, kdy nebudete mít z čeho výživné uhladit. Vystavujete se totiž riziku ztráty řidičského oprávnění, trestního stíhání a tím i ztráty živnostenského oprávnění a možnosti se uživit. Jste na hraně velice šikmé plochy, po které to dolů frčí neskutečně rychle a zpět nahoru se dostane jen nepatrný zlomek otců. Snažte se sehnat peníze na výživné za každou cenu, protože s žádným pochopením počítat nemůžete stejně jako sta tisíce otců před vámi. Trestný čin neplacení výživného je druhým nejčastějším činem v ČR a nyní můžete zakusit proč.