Chovejme se k dětem tak, jak bychom chtěli, aby se ony chovaly k nám, až my budeme potřebovat pleny

Vyplňte dotazník týkající se výživného a pomozte všem zjistit jak jsou na tom ostatní. Dotazník zde, výsledky zde.

Dobrý den,
snažím se o střídavou péči dítěte, které je zatím ve školce. Každý z rodičů bydlí v jiném městě. Mám obavu, jak to udělat v době, kdy dítě začne chodit do základní školy. Příliš se mi nelíbí, aby dítě každý týden chodilo do jiné školy. Existují nějaké osvědčené postupy?.

Odpověď

Většina soudců bude obecně proti střídavé péči, protože to odporuje zvykovému právu, že dítě je majetkem matky. Taková šablona je totiž pro soudce jednoduchá. Najdou se však i soudci, kteří respektují uzákoněné právo dítěte na oba rodiče. Škola bývá častým argumentem pro zachování majetnického vztahu matek k dětem. Uznávám, že dvě školy rozhodně nejsou ideálním stavem pro dítě. Potíž nastává v situaci, kdy oba rodiče od sebe žijí příliš daleko na to, aby dítě mohlo dojíždět denně do příliš vzdálené školy.

Řešení v individuálním studijním plánu

V takové situaci by mohlo být řešením najít školu, která by dovolila individuální studijní plán pro dítě. Pak by dítě mohlo chodit do školy v době, kdy je u jednoho z rodičů a pokud je u druhého z rodičů, který je příliš vzdálený škole, tak by se dítě učilo samo, případně s rodičem. To ovšem není možné ve všech případech. Předpokládá to vyšší nároky na rodiče při samostudiu, a současně také vstřícnou školu. Mnoho škol sice pověřuje dítě samostudiem, a to formou domácích úkolů, ale zdaleka ne každá škola akceptuje individuální studijní plány. Navíc tato varianta také klade vyšší nároky i na rodiče, což nemusí být vždy únosné.

Řešení ve střídání po pololetí

Dalším řešením je střídání třeba po školním pololetí. Vždy jedno pololetí by dítě bylo u jednoho z rodičů, přičemž u druhého by bylo ty 4 dny za měsíc. V druhém pololetí by se to mohlo obrátit. Řešení, které je spravedlivé pro oba rodiče, a ne tak zatěžující pro dítě.

Hlavní potíž bude se soudci a OSPODy

Všechno ale vychází z předpokladu, že se rodiče dohodnou. Bylo by silně naivní domnívat se, že rodičům pomůže s dohodou nějaká instituce, nedej bože snad dokonce soud nebo OSPOD. Ve vzácných případech se to stát může, ale je to spíše výjimka. U soudů a OSPODů budou většinou rodiče motivováni, aby mezi sebou válčit, a nikoli aby hledali řešení optimální pro dítě. Pokud pro své dítě chcete to nejlepší, pak se dohodněte mezi sebou. Pokud máte nějaké bariéry, najděte si mediátora, který vám k dohodě pomůže. Před OSPOD a soud už přistupujte s jednotným návrhem. Nenechte se vyprovokovat k nějakým bojům mezi sebou. O to se oni rádi pokoušejí, protože když se dva perou, třetí má z toho užitek. Ale obětí každé války jsou všechny bojující strany, nejvíc však děti. Jediní, kdo na tom mohou vydělat jsou pracovníci OSPODů a soudů, ale i to je často jen zdání.

Používáme cookies

Soubory cookie používáme k analýze údajů o našich návštěvnících, ke zlepšení našich webových stránek, zobrazení personalizovaného obsahu a k tomu, abychom od vás měli zpětnou vazbu.